Zajímavosti - Dvůr Králové nad Labem

Město Dvůr Králové nad Labem

Kdysi věnné město českých královen a v současné době jedno z významných středisek textilního průmyslu ve východních Čechách, má řadu historických, kulturních a uměleckých památek i nádherné okolí se zajímavostmi, za nimiž sem každoročně jezdí tisíce návštěvníků. Město se rozkládá v v Královédvorské kotlině, jejíž přirozenou osou je řeka Labe.
Toto údolí ohraničují na severu lesy Království a na západě hora Zvičina, která se vypíná do výše 671m. Na jihu toto údolí uzavírá turisticky stále obdivovaná památková rezervace Kuks a Betlém.

Tešnovská přehrada

Přehrada, jenž je považována za nejkrásnější údolní přehradu v Čechách, je situována proti proudu řeky Labe jen několik kilometrů od Dvora Králové. Důvodem k postavení této přehrady byla velká potopa v červenci roku 1897. Výstavba přehrady byla zahájena v roce 1910 zároveň s přehradou na horním toku Labe u Špindlerova Mlýna. Tyto přehrady měly napříště zabránit škodám, které potopy z roku 1897 způsobily na Královedvorsku a Jaroměřsku. Dnešním úkolem přehrady je stále především ochrana před velkou vodou a také výroba elektrické energie. Od roku 1964 je přehrada chráněna jako technická památka.

Kuks

Tuzemskými i zahraničními návštěvníky stále obdivovaná památková rezervace Kuks a Betlém. Zakladatelem Kuksu byl v roce 1694 F. A. Špork. Základním podnětem k založení byly minerální prameny, které se v místě nacházely. Postupně zde byla zbudována kaple, kostel, lékárna, špitál, zámek, Dům filozofů, knihovna, správní budova, hostince, větrný mlýn, dřevěné divadlo, lázeňské domy, atd. Kuks se stal střediskem Šporkových panství a velmi oblíbeným místem pro tehdejší šlechtickou společnost. V roce 1740 byla část Kuksu zničena požárem. Zámek byl zbořen v roce 1901, hostince a správní budova byly přestavěny. Do dnešního dne se zachovaly pouze některé lázeňské domy a budovy špitálu s kostelem a schodiště s vodní kaskádou u zámku.
Na výzdobě Kuksu se podílela řada umělců, především však Matyáš Bernard Braun, který se ujal sochařské výzdoby v roce 1712. Nejznámějším dílem v Kuksu je jeho cyklus plastik "Ctnosti" a "Neřesti".

Betlém

Asi 3 km západně od Kuksu se mezi Stanovicemi a Hřibojedy nachází soubor plastik M. B. Brauna a jeho žáků, které vznikaly v přírodním prostředí Nového lesa v letech 1726 - 1733. Soubor nazýváme podle ústředního motivu Betlém.

ZOO - Safari

Pouhých 5 km jízdy z našeho pensionu vám bude stačit k tomu, abyste přišli k branám jedné z nejvýznamnějších ZOO v Evropě. Specializací naší zahrady je chov afrických zvířat, především kopytníků jako jsou žirafy, zebry, antilopy, nosorožci, atd. Odborníci považují zahradu za unikátní genobanku afrických zvířat. V létě je otevřeno i tzv. SAFARI, které ve dvou částech - pěší a průjezdné autobusem - představuje chované druhy v prostředí a společenství velmi podobném přirozeným podmínkám. Návštěva zdejší ZOO je jedna z věcí, kterou určitě nemůžete při návštěvě Dvora Králové vynechat.

Nacházíte se: Home > Zajímavosti >
Copyright © 2010 TVORBA STRÁNEK, WEBDESIGN